Umiejętność obsługi plotera

Jeśli już dojrzeliśmy do zakupu plotera w naszej firmie, to musimy zdawać sobie sprawę, że to tak naprawdę dopiero początek góry lodowej. Żeby nikogo nie wystraszyć, trzeba podkreślić, że ploter w wielu firmach jest po prostu niezastąpiony. Być może nie ma ludzi niezastąpionych ale plotery są niezastąpione. W biurach projektowych lub agencjach reklamowych praca opiera się w dużej mierze właśnie na pracy z ploterem. Pomijając fakt, że ploter czasem się psuje, jak zresztą każde urządzenie, to obsługa plotera jest trochę bardziej skomplikowana niż przeciętnego urządzenia peryferyjnego w biurze. I tak drukarka, która znajduje się w każdym biurze, no bo przecież na maszynie nikt już nie pisze ma bardziej lub mniej rozbudowany panel obsługi. Z funkcji jakie posiada zwykle wybieramy kilka, które niezbędne są do pracy, resztę funkcji używamy w razie konieczności. Z obsługa plotera jest trochę inaczej. Żeby ploter spełniał swoją funkcję i pracował tak jak trzeba musimy poznać jego wszystkie funkcje. Do tego niezbędne jest zapoznanie się z programem graficznym oraz AutoCadem, zwłaszcza jeśli jest to ploter tnący. W tym celu najlepiej zapisać się na kurs obsługi plotera, bo każda interwencja serwisu będzie płatna i na końcu miesiąca, po wystawieniu faktury okaże się, że utrzymanie plotera we firmie dość dużo nas kosztuje, a miało być odwrotnie – mieliśmy pracę wykonywać, szybciej i bardziej profesjonalnie, co w rezultacie miało oznaczać taniej.

Co to jest kreskowanie i na czym ta funkcja plotera polega? Pod jakim kątem program ma zakreskować obiekt? Czy należy wpisać odstęp pomiędzy kolejnymi przejściami wiązki? Czy po zakończeniu kreskowania zostanie wycięty obrys figury?

Te hasła laikowi z pewnością nic nie mówią, nie mniej jednak jedno jest pewne, żeby dobrze wykonywać swoją pracę na ploterze, to trzeba je znać.

Z każdą banalną sytuacją powinniśmy sobie umieć poradzić. Weźmy “pod lupę” choćby taką sytuację:

Wykonaliśmy projekt pod grawerowanie małego elementu ale w trakcie pracy nie zostały wycięte wszystkie literki/figury – co wtedy należy zrobić? Przede wszystkim należy sprawdzić czy konfiguracja i wszystkie parametry są poprawne. Doświadczony pracownik obsługujący ploter będzie wiedział, że problem ten często pojawia się przy próbie grawerowania małych figur lub liter których całkowita grubość wynosi 0.3 mm. Może być również tak, że konfiguracja z wcześniejszych projektów nie została całkowicie zmieniona zwłaszcza średnica wiązki. Wówczas powinniśmy albo w konfiguracji (F6) w zakładce wyłączyć opcję cięcie należy w pozycji średnica wiązki wpisać skrajnie małą wartość np. 0.01mm lub w tym samym oknie i zakładce uwzględniania średnicy wiązki.

Zostaw komentarz